- Навременното започнатото лечение и новите терапии дават шанс за пълно излекуване
Хепатит е термин, означаващ наличието на възпалителен процес в черния дроб. Той може да възникне по различни причини, като най-често се причинява от вируси или токсични химични съединения. Далеч по-рядко срещани при пациентите са радиационен (провокиран от радиация) или автоимунен хепатит.
Лечение на токсичен хепатит
Токсичният хепатит е заболяване, причинено от попадането на токсични за черния дроб химични съединения в организма. Те могат да се съдържат в индустриални отрови, медицински препарати, отровни гъби, растения. При попадане в организма на голямо количество хепатотоксични вещества се развива остър токсичен хепатит. Ако малки дози токсини навлизат в кръвообращението в течение на продължителен период от време и това причинява нарушение на чернодробна функция, се диагностицира хроничен токсичен хепатит. Той е по-често срещан.
Най-разпространен е хроничният алкохолен
хепатит, предизвикан от редовна консумация на алкохолни напитки.
Лечението
на токсичен хепатит включва:
- Използване на специфичен антидот, ако е установен източникът на отравяне
- Използване на неспецифични мерки за детоксикация, насочени към елиминиране на токсините от организма. Сред най-ефикасните методи изпъква OPL® терапията.
- Назначаване на препарати за подобряване на чернодробната функция и възстановяване на структурата на органа.
Често токсичният хепатит причинява цироза на черния дроб и хронична чернодробна недостатъчност, което изисква съответни терапевтични интервенции. В най-неблагоприятните случаи пациентът се нуждае от трансплантация на черен дроб.
Лечение на вирусен хепатит
Има много видове вирусен хепатит. Най-често срещани са хепатит А, хепатит B и хепатит С. Хепатит А на практика не представлява опасност за живота и здравето на човек, лекува се лесно и бързо.
Най-голяма заплаха представлява вирусният хепатит С. Наричат го “нежен убиец”, тъй като заболяването води до летален изход без изразен болков синдром и без значителни клинични прояви в началния стадий.
Не повече от 20% от пациентите, заразени с хепатит С, се възстановяват самостоятелно, без лечение. При останалите острата форма на заболяването преминава в хронична. Тя се поддава на лечение изключително трудно и има по-малко благоприятна прогноза. Поради това силно се препоръчва лечението на вирусен хепатит С да се проведе не по-късно от 6 месеца след заразяването.
Общата статистика за резултатите от заболяването не е обнадеждаваща. Един от трима пациенти развива цироза на черния дроб. При липса на адекватно лечение повечето пациенти развиват рак на черния дроб на фона на вирусен хепатит С.
Днес лекарите разполагат с достатъчно ефективни препарати и терапии, позволяващи да се блокира репликацията на вируса и да се предотврати увреждането на черния дроб.
Основни групи лекарствени средства, които се прилагат:
- Нуклеозидни инхибитори на обратната транскриптаза
- Нуклеотидни инхибитори на обратната транскриптаза
- Интерферони
През последните години нова група препарати за лечение на хепатит С – ненуклеозидни инхибитори на NS5B-полимеразата – са във финален етап на клиничните изпитвания.
Доказани ефекти се наблюдават и след прилагане на оксидативната OPL® терапия, патентована от световнопризнатия учен и лекар проф. Джовани Барко. Тя има противовъзпалителен, обезболяващ, антибактериален, заздравяващ, имуномодулиращ, детоксикиращ ефект, и дава отлични резултати в терапията на различни видове хепатити.